Фудбал
ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Мојс може да се врати на тренерската позиција во Евертон

25. ноември 2019 - 8:01 | МИА

Шкотскиот фудбалски стручњак, Дејвид Мојс, може одново да го предводи Евертон ако Марко Силва си даде оставка, тврди Sky Sport.

„Карамелите“ загубија шест од последните девет натпревари во англиската Премиер лига.

Тимот го зазема 15. место на табелата со 14 од можни 39 бода.

Педесет и шестгодишниот Мојс работеше во Евертон од 2002 до 2013 година.

Последното место на кое работеше беше Вест Хем, од каде беше отпуштен во текот на сезоната 2017/18.

Мојс го предводеше и англискиот великан Манчестер Jунајтед од 2013 до 2014 година.