НБА 2023/2024

Јокиќ со монструозен трипл-дабл го сруши еден од најдобрите тимови во НБА

Кошаркарите на Денвер Нагетс го победија Кливленд Кавалирс со 130:101 во „Бол“ арената и со тоа им се вратија на триумфите по двата последователни порази во НБА лигата.

Денвер подобро го отвори натпреварот, но не можеше да им побегне на упорните гости во текот на првото полувреме кое заврши со резултат 65:56.

Натпреварот се прекрши во третата четвртина во која Денвер направи огромна разлика, па до крајот целосно го совлада непрепознатливиот Кливленд, кој е еден од најдобрите тимови на Истокот.

Брутална игра во редовите на Денвер повторно пружи српскиот центар Никола Јокиќ, кој оствари нов трипл-дабл учинок. Натпреварот го заврши со 26 поени, 18 скока и дури 16 асистенции за 34 минути поминати на паркетот.

Помош имаше од Калдвел-Поуп кој постигна 22 поена, додека кај Кавалирс единствениот расположен беше Мобли со 23 поени.

Денвер е на второто место во Западната конференција со 52 победи и 23 порази, додека Кливленд е на трет на Истокот со скор 45-30.

Табела:

Кој е најбрзиот начин без лекови да го спуштите високиот крвен притисок?

Зошто никој не сака да војува против Швајцарија?

Драма на небото над Трст: забележана несекојдневна појава

Рафална сончева бура оди кон Земјата, издадено предупредување невидено скоро 20 години

Денвер победи кај Минесота, Индијана славеше над Њујорк

Феникс Санс го отпушти Френк Вогел

Дончиќ блесна и му донесе израмнување на Далас во серијата против Оклахома

Како Јокиќ реагираше кога Шекил му рече дека не требало да биде МВП?

Официјално: Мбапе заминува од ПСЖ

Барела ќе стане најплатен италијански играч во Серија А

Не е крај додека Баер не даде гол: Леверкузен сезонава 11 пати се спасуваше во надополнувањето

Проблем за клупскиот мундијал на ФИФА – фудбалерите се заканија со тужба

Миовски номиниран за играч на сезоната во Шкотска

Леверкузен го собори рекордот без пораз и ќе игра финале во Лига Европа против Аталанта