Тенис
ВТА МОНТЕРЕЈ 2020

Венус Вилијамс загуби од 199-тата во светот

3. март 2020 - 8:46 | МИА

Американската ветеранка Винус Вилијамс загуби на стартот на турнирот во Монтереј.

Триесет и девет-годишната тенисерка загуби од бр.199 на светската ВТА листа, Ана Шмидлова од Словачка, со 6-4, 3-6, 2-6. Натпреварот во првиот круг траеше 2 часа и 29 минути. Венус направи 12 двојни грешки и реализира 8 брејка, исто колку и Шмидлова.

Словачката тенисерка во следното коло ќе игра со Мари Бозукова од Чешка, која ја совлада Словенката Кристина Кучова со 6-4, 6-2.

Напред продолжува и Американката Слоан Стивенс, кој ја елиминира нејзината сонародничка Ема Наваро со 6-4, 5-7, 6-1.