Кошарка

Треј Томпкинс, кошаркар на Реал Мадрид заразен со Covid-19

12. март 2020 - 16:41 | Кајгана / МИА

Треј Томпкинс (29) е заразениот кошаркар на Реал Мадрид со Covid-19

Шпанските медиуми во текот на денот ја објавија веста за присуство на корона вирус во кошаркарската секција на „кралевите“, а сега е откриено и за кого станува збор.

Томпкинс е член на Реал Мадрид од 2015 година и од тогаш со „кралскиот клуб“ ги освојуваше титулите во Евролигата и во шампионатот на Шпанија.

Игра на позицијата крилен центар, а кариерата ја започна во Лос Анџелес Клиперс, кој го избра како 37 пик на драфтот во НБА лигата во 2011 година.