Ф1
ФОРМУЛА 1 2020

Одложена и Големата награда на Баку, сезоната почнува од Канада?

23. март 2020 - 13:27 | Ф.З.

Осма трка од новата сезона како е одложена откако водечките луѓе на Ф1 во договор со азербејџанските власти решија поради пандемијата со коронавирусот да ја тргнат трката од календарот.

„Одложувањето беше договорено по долги разговори со ФИА и Владата на Република Азербејџан. Ова е резултат на пандемијата со COVID-19 коај е во тек и за која добивавме совети и од експерти чие поле на експертиза е токму тоа“, изјави официјално лице од патеката во Баку.

Азербејџанското ГП е осмата трка која е одложена или откажана сезонава откако претходно истото се случи со оние во Австралија, Бахреин, Виетнам, Кина, Холандија, Шпанија и Монако.

Откако седум трки сеа одложени, надежда на луѓето од Ф1 беше дека сезоната ќе започне со осмата, токму таа во Азербејџан. Сепак, новонастанатата ситуација вели дека ниту на 7 јуни сезоната нема да почне.

Доколку нема дополнителни промени, сезоната ќе стартува од Канада каде на 14 јуни во Монтреал треба болидите конечно да ги запалат моторите на „Жил Вилнев“ патеката.