Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Фудбалерите на Арсенал го победија Челси со 5:0 во лондонското дерби и со тоа остварија уште еден важен чекор во борбата за титулата англиски шампион.

Најголемата победа на Арсенал над Челси досега беше 5:1, а тоа се случи во далечната 1930 година. Навивачите на тимот од северен Лондон го поздравија овој резултат против нивните жестоки градски ривали по речиси 100 години.

Се започна на одличен начин за „топчиите“, бидејќи во четвртата минута Леандро Тросард погоди на асистенција на Деклан Рајс. Во продолжението од првото полувреме имаше голема тензија, но немаше повеќе голови.

Сепак, во продолжението од играта следеше вистинската рапсодија на домаќините. На 2:0 зголеми Бен Вајт во 52. минута, а само пет минути подоцна Каи Хаверц погоди за 3:0. Тогаш беше јасно дека бодовите останаа на „Емирати“.

Хаверц го постигна својот втор гол синоќа во 65. минута и така до неодамна го победуваше својот клуб. Интересно е што головите ги славеше жестоко иако до неодамна настапуваше за Челси.

Дефанзивецот на Арсенал Бен Вајт го постигна својот втор гол во 70. минута и ги зголеми 5:0. Тоа е најголемата победа на „топчиите“ против нивните омразени ривали.

Резултатот остана 5:0, така што Арсенал барем за кратко ја зазеде лидерската позиција со два бода повеќе од Ливерпул, но и четири бода во однос на Манчестер Сити. Но, Граѓаните на Пеп Гвардиола имаат два натпревари помалку од Арсенал, а Ливерпул еден.

Во следното коло Арсенал пред себе има ново дерби, тоа на Северен Лондон на гостувањето кај Тотенхем, додека Челси ќе го пречека Астон Вила.