Свет

Шпанската Влада и каталонските лидери почнаа разговори за надминување на кризата

27. февруари 2020 - 9:15 | МИА

Владата на Шпанија и лидерите на Каталонија почнаа официјални разговори за надминување на политичката криза предизвикана од движењето за независност на Каталонија.

Како што се очекуваше, вчерашната тричасовна средба меѓу шпанскиот премиер Педро Санчес и претседателот на Каталонија, Ким Тора и нивните соработници, не донесе голем напредок.

Двете влади по состанокот во заедничко соопштение информираа дека се договориле да продолжат со состаноци секој месец, наизменично во Мадрид и Барселона, седиштето на Владата на Каталонците.

Тора ги повтори барањата на Каталонија да ѝ се дозволи да одржи референдум за независност и да се ослободат девет сепаратистички лидери кои издржуваат затворски казни за нивната улога во обидот за отцепување на Каталонија во 2017 година.

Санчес претходно повеќе пати ветуваше дека неговата Влада нема да разгледува можност за гласање за независност на Каталонија.

Анкетите и резултатите од последните избори покажуваат дека отцепувањето на Каталонија од Шпанија го поддржуваат околу 50 проценти од 7,5 милиони жители на Каталонија. Другата половина од Каталонците, како и поголемиот дел од остатокот на Шпанија, се против независност на овој регион каде живее посебен народ чија татковина во 1714 падна во рацете на Шпанците по крвава војна која траела 14 месеци.