Ракомет
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ИХФ СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2021

Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

9. март 2020 - 19:48 | Ф.З.

Мaкедонската ракометна машка репрезентација го доби веројатно најтешкиот можен противник во баражот за пласман на Мундијалот во Египет.

Поради слабиот пласман на ЕУРО 2020 Македонија во жрепката влезе од вториот шешир каде се наоѓаа послаборангираните репрезентации.

Фортуната не ни беше наклонета и за противник денеска ја добивме репрезентацијата на Франција, петкратен светски и трикратен европски шампион. Французите имаа разочарувачки настап на ЕУРО, но и покрај тоа се големи фаворите во свомечот со нас.

Двојките за баражите се:
Швајцарија - Исланд
квалификант - Португалија
Чешка - Црна Гора
Шведска - квалификант
Словенија - Србија
квалификант - Унгарија
Македонија - Франција
Украина - Германија
квалификант - Белорусија
Австрија - Холандија

Првите натпревари ќе се играат помеѓу 5 и 7 јуни, додека реваншите од 9 до 11 истиот месец.