Победата на Македонија над Украина низ објектив

Македонските ракометари синоќа во тешка и неизвесна битка ја остварија првата победа на ЕУРО 2020 откако со 26:25 ја совладаа Украина.

Иако едно време водевме и со пет голови разлика, на крајот Кире Лазаров нѐ спасуваше со решавачки гол на две секунди до крајот.