Авто новости

Пет најлоши брендови за гуми кои би требало да ги одбегнувате

8. октомври 2019 - 20:00 | А.С.

Гумите играат важна улога во стабилноста и безбедноста на возилото.

Затоа е многу важно кога ќе дојде време да ги замените гумите на вашиот автомобил да проверите кои брендови се подобри, односно кои треба д ги одбегнувате.

Експертите за гуми, но и корисниците, препорачуваат во широк лак да ги заобиколите овие пет брендови:

- AKS

- Compass

- Telluride

- Westlake

- Geostar

Производите на овие компании не ги задоволуваат основните критериуми за безбедност и не ја поминале контролата на квалитет. Многу брендови за автомобилски гуми, особено оние од Кина (вклучувајќи ги петте наведени погоре) во одреден период биле под истрага на овластените служби или биле приморани да ги повлечат своите производи од продажба, наведува хрватски Index.hr.

Ако барате нови гуми, најдобро е да ги разгледате брендовите кои нудат проверен квалитет, како Cooper, Goodyear, BFGoodrich, Bridgestone, Continental, Dunlop, Firestone, Kumho, Michelin, Toyo, Uniroyal и Yokohama.

Овие компании нудат квалитетни автомобилски гуми во ценовен опсег што може да се вклопи во сечиј буџет.