Фудбал

Маестрално деби на Де Роси за Бока, гол и навивачко лудило

14. август 2019 - 10:56 | Ф.З.

Даниеле Де Роси ноќеска со гол дебитираше за Бока Жуниорс во Аргентинскиот куп.

По корнерот на Алексис Мак Алистер во 26-тата минута, Де Роси со глава ја затресе мрежата на второлигашот Алмарго постигнувајќи гол во своето официјално деби за Бока. Веднаш ерупција на „Ла Бомбонера“ за 36-годишниот Италијанец да ја почувствува онаа атамосфера за која и дојде во Аргентина.

Де Роси одигра 76 минути, а противникот израмни по неговото излегување. Потоа на пенали Бока доживеа елиминација.

Покрај голот, Де Роси одигра одличен натпревар. Беше најактивен и покрај негоавта возраст, одлично се вклопи во средината со младиот Николас Капалдо до него, а неговите прецизни кратки и долги додавања не знаеја како да ги искористат Ванчопе Абила и Мауро Зарате.