Фудбал
ЛА ЛИГА 2019/20

Излегоа на виделина огромните плати на играчите на Барса

24. март 2020 - 16:54 | Ф.З.

Светот на спортот е силно погоден од пандемијата со коронавирусот. Многу спортисти се заразени, а вирусот удри и на заработката: изгубени се милиони од влезници, ТВ права, продажба на дресови...

Според проценките, Примера ќе загуби околу 900 милиони евра. Голем дел од фудбалерите прифатија намалување на платите, а веб-страницата 90min дојде до податоци за платите на играчите на Барселона.

Според објавените бројки, ова се десеттемина со најголема плата:

7. Артуро Видал (Чиле) - 8,5 милиони евра

7. Иван Ракитиќ (Хрватска) - 8,5 милиони евра

7. Џерард Пике (Шпанија) - 8,5 милиони евра

7. Џорди Алба (Шпанија) - 8,5 милиони евра

6. Серхио Бускец (Шпанија) - 9 милиони евра

5. Френки де Јонг (Холандија) - 10 милиони евра

4. Усман Дембеле (Франција) - 12 милиони евра

3. Луис Суарес (Уругвај) - 16 милиони евра

2. Антоан Гризман (Франција) - 18 милиони евра

1. Лионел Меси (Аргентина) - 40 милиони евра