Авто новости
Со N Line пакет за сите каросериски верзии

Hyundai го претстави освежениот i30

26. февруари 2020 - 15:51 | М.С.

Еден од најголемите новитети на освежениот модел на Hyundai е новиот 1,5-литарски турбо бензин мотор.

Од Hyundai не престануваат со производството, па пред публиката на Саемот за автомобили во Женева ќе го претстават освеженото издание на моделот i30 кој е достапен во три каросериски варијанти.

Со акцент на пакетот N Linе, новиот модел има нови ЛЕД светла и редизајнирана маска за ладилникот.

Новодизајнираните алуминиумски фелги се со пречник од 16 до 18 инчи. Сите каросериски верзии се зголемени со три нови бои, а новите комбинации се нудат и во кабината во која најголемиот новитет е воведувањето на 7-инчната инструментална табла.

 

Најголемата промена е трицилиндричниот турбо бензин мотор од 120 коњски сили кој сега може да се добие во комбинација со благ хибриден систем, а купувачите можат да бираат помеѓу 6-степен рачен или новиот 7-степен автоматски менувач со две квачила.