Ф1

Хамилтон царуваше и во Мексико

28. октомври 2019 - 8:36 | Ф.З.

Со едно влегување во пит-стоп хамилтон ги надитри конкурентите Фетел и Ботас и триумфираше на Големата награда на Мексико, но сепак не ја завери титулата.

На стазата „Ерманос Родригес“ во Мексико Сити после три години пауза побед Луис Хамилтон. Вкупно десетта победа за Британецот сезонава. Пол позицијата ја имаше Шарл Леклер кој на крајот заврши само 4-ти и тоа поради еден бавен пит-стоп. Втор беше Себастијан Фетел, додека трет Валтери Ботас.

На три трки до крајот табелата изгледа вака:

1. Луис Хамилтон 363
2. Валтери Ботас 289
3. Шарл Леклер 236
4. Себастијан Фетел 230
5. Макс Верстапен 220

Кај конструкторите убедливо води Мерцедес:

1. Мерцедес 652
2. Ферари 466
3. Ред Бул 341
4. Мекларен 111
5. Рено 73