Филм & ТВ

„Fleabag“ и „Game of Thrones“ најголеми победници на Еми наградите

23. септември 2019 - 10:17 | Кајгана/МИА
Лос Анџелес, 23 септември 2019 (МИА) – На свеченото 71. доделување на Еми наградите синоќа во Лос Анџелес, за најдобра драма е прогласена ТВ- серијата „Game of Thrones“.

„Game of Thrones“ влезе со рекордни 32 номинации со осмата и финална сезона.

Наградата во категоријата комедија ја освои серијата „Fleabag”. Најдобар актер во комедија е Бил Хедер („Barry“), а најдобра актерка– Фиби Волер-Бриџ („Fleabag“).

За најдобар актер во жанрот драма е прогласен Били Портер („Pose“), а за најдобра актерка – Џоди Комер („Killing Eve“.

Најдобра мини-серија е „Chernobyl”. 

Целосната листа на победници може да ја погледнете овде.