Концепти

BMW откри важни детали за новата генерација на Серија 7

21. март 2020 - 13:29 | М.С.

Очекувањата на оние коишто предвидуваат како ќе тече развојот на оваа серија донекаде се исполнети.

Извршниот директор на компанијата BMW, Оливер Зипсе ги објави плановите за новата Серија 7 на годишната конференција за медиуми која беше одржана вчера. Со таа стави крај на шпекулациите кои кружеа за новата серија.

Како што е очекувано, во рамките на оваа серија ќе бидат произведени автомобили кој во целост ќе бидат електрични. Освен тоа, Зипсе потврди дека ќе бидат направени нови бензин и дизел автомобили иако е помалку веројатно дека ќе бидат испорачани во САД.

„Сите погонски автомобили ќе се темелат на еден дизајн, а најмоќните возила од Серија 7 ќе бидат потполно електрични“, рече Зипсе.

Моментално, BMW M760i го придвижува 6,6-литарски V12 мотор со турбо полнач со погон на сите четири тркала кој има 600 коњски сили, а од 0 до 100 км/ч забрзува за 3,7 секунди и достигнува максимална брзина од 250 километри на час.

BMW автомобилите од Серија 7 нема да имаат V12 мотор туку ќе имаат уште посилен мотор.