Останати спортови

Вашингтон првпат ја освои Светската серија

31. октомври 2019 - 11:21 | Ф.З.

Со победата над Хјустон, бејсбол тимот на Вашингтон за првпат во 60-годишната историја дојде до драгоцениот пехар.

Светската серија во САД се игра од 1903 година и тоа помеѓу победниците на Американската лига и на Националната лига. Во годинешното издание се сретнаа Хјустон Астрос и Вашингтон Нешналс.

Ноќеска со 6:2 победи Вашингтон со што со 4:3 во партии за првпат во својата историја со закити со Комишонерс трофејот.  Натпреварите се одиграа од 22 октомври до ноќеска, вкупно 7 за 9 дена.

Хјустон водеше 2:0 по 6 ининга, но потоа на сцена стапија Ентони Рендон, Хоуи Кендрик и Стивен Стразбур кој беше и најдобар поединец на натпреварот.

На клубовите од главниот град им тргна последниве две години. Освојувањето на Светската серија во бејсбол на Нешналс е трета туитула за градот Вашингтон откако прво Капиталс во 2018 го освоија Стенли Купот во хокеј, а годинава кошаркарките на Мистикс триумфираа во женската НБА.