Девет голови и асистенција за македонските фудбалски интернационалци викендов

Тричковски постигна два гола и тоа од белата точка, по еднаш стрелаа Ѓорѓев, Положани, Ристовски, Имери, Јаховиќ и Костовски, а Спировски запиша асистенција.

Албанија
Ветеранот Артим Положани постигна прекрасен гол во 67-мата минута кога на својот Скндербеу му донесе израмнување кај Тирана. Сепак неговиот тим на крајот загуби со 3:1.

Goli i Pollozhanit on Vidnews.

Израел
Стефан Спировски дебито за новиот тим Хапоел Тел Авив го зачини со одлична асистенција. Во 43-тата минута прекрасно го пронајде Марвин Пеерсман кој го отвори резултатот против Нес Циона. На крајот натпреварот заврши 1:1.

(на 0:44)

Кипар
Нови два гола за Иван Тричковски во кипарското првенство. Можеше да стигне и до хет-трик, но промаши еден пенал. Прво во 8-мата минута сам изнуди пенал кој за жал го изведе со слаб удар кој гостинскиот голман го одбрани. Во 39-тата минута конечно успешно реализирашпе пенал, а длабоко во судиското надполнување по третпат застана на белата точка постигнувајќи го својот втор гол.

(промашен пенал на 0:41, прв гол на 5:07, втор на 11:48)

Кипар
И Јован Костовски погоди на Кипар што за него е деби гол во новиот тим. Во 39-тата минута му донесе водство на Етникос на гости кај Докса, а на крајот натпреварот заврши 1:1.

(на 1:05)

Словачка
Милан Ристовски не престанува да постигнува голови. Овој пат Нитра го преслуша Похроние на гости, а нашиот интернационал го постигна својот петти сезонски гол кога во 66-тата минута ги постиави конечните 3:0.

(видеото можете да го погледнете тука, голот е на 3:47)

Словенија
Бесарт Абдурахими конечно проработе. По којзнае колку време постигна гол откако во 65-тата минута зголеми на 3:0 за својот Браво на гости против Рудар. На крајот неговиот тим славеше со 4:1.

(на 2:41)

Турција
Адис Јаховиќ го постигна својот трет гол во четвртиот настап за Малатијаспор. Во големата победа од 4:0 на гости кај Анкарагуџу Јаховиќ во отвори резултатот во 27-мата минута.

Украина
Демир Имери го постигна својот прв гол во дресот на Олимпик. Тој во 58-мата минута израмни на 1:1 носејќи му бод на својот тим на гостувањето кај Мариупол.

Very important point with very special goal ! #debutgoalukrainesuperleauge

A post shared by Demir Imeri (@demirimeri31) on

Швајцарија
Никола Ѓорѓев беше херојот на Грасхоперс откако благодарение на неговиот гол постигнат во 47-мата минута неговиот тим го победи со 1:0 Сервет и го елиминираше од понатамошната борба во Швајцарскиот куп.

(на 1:49)

Храна што го намалува ризикот од дијабетес, рак и деменција

Силјановска Давкова за убедливото водство: Напати се срамам, зарем е можно толку многу луѓе вака да реагираат

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Дали судот ќе одлучува за фантомскиот гол на Јамал?

Шпанскиот суд ја замрзна сметката на Пике

Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Поранешен играч на Реал беше милионер, сега се занимава со необичен бизнис за да преживее